Представете се.
Казвам се Дичо Узунов, работих до скоро в Имипириъл Табако в България като мениджър Човешки Ресурси.
Какво представлява Mobilise For May ?
Това е глобална инициатива на Импириъл Табако, имаща за цел да подпомогне чрез доброволен труд общностите, сред които работят моите колеги.
Каква беше вашата мотивация ?
Водеше ни желанието да подобрим градската среда в района, в който се намира нашият офис – Лозенец. На мястото, на което засадихме розите, в близкото минало е имало розариум, който вече не съществуваше и ние го възстановихме.
Защо избрахте да засадите рози ?
Розата е красиво растение, което е свързано с българската култура и традиции. Розоберът, който се открива с традиционния Празник на розата и избирането на Царица на розата, продължава около 20 дни. Всяка сутрин розоберачките идват на полето около 5 часа, защото розовият цвят трябва да се бере, преди да се е изпарила росата. Тогава от него се добива най-голямо количество и най-качествено розово масло. Розите се берат на ръка и само някъде до 10 часа. Набраният цвят се преработва в непрестанен денонощен процес, за да не се изгубят ценните съставки от алхимията на розовото масло и розовата вода.
Отглеждането на рози има дълга традиция. Според старите хроники първите рози били внесени в Тракия от гарнизоните на Александър Велики. В своя трактат « Естествена история » Плиний Млади (61/62 г. – 113 г.) описва над 20 сорта рози, като освен имената и външния им вид, посочва и произхода им. Един от представените сортове е Тракийската роза. Маслодайната роза най-вероятно води началото си от Персия, където растяла като диво растение. Още древните асирийци, вавилонци, индийци, китайци, перси, египтяни преработвали цветовете на розите и произвеждали ароматни масла, благовония, вино, чай, лекарства.
Още един инетересен факт от Долината на розите – изображение на роза е било гравирано на древна тракийска монета, намерена там. С откритите през последните години от български археолози тракийски находки Долината на розите днес е известна на света и като Долината на тракийските владетели.
Труден ли беше процесът по организирането на тази благородна инициатива ?
Когато има желание да се направи нещо полезно, трудностите са неосезаеми.
В какви други социално дейности сте взимали участие ? А какво предстои ?
Миналата година с колегите ми прекарахме един ден заедно с членовете на Клуб на пенсионера в Лозенец, където помогнахме на възрастните хора при приготвянето на обяда им, почистихме пространството около клуба, и това, което беше много полезно за тях – научихме ги как да използват интернет, как да създадат електронна поща, и как да се свързват със своите внуци и близки чрез някои социални платформи.
Живеете ли екосъобразно и какво е вашето мнение за всички модерни напоследък ЕКО/БИО инициативи ?
Подкрепям ги активно.
Участие в Mobilise for May взе: Светлана Петрова
Източник: http://www.bugari-u-hrvatskoj.com/